top of page

אודות

יקב מישר
זו היא ארצם של שמשון ודלילה, גולית ודוד. האדמה החולית הזו לא זכתה לעיבוד אינטנסיבי – לא בתקופת הפלשתים, כי לא היו כאן מים, ולא בתקופה האחרונה, כי האדמה היתה חולית מדי לפרדסים. כך, אנו כנראה הראשונים שנטענו פה כרם והתעקשנו לעשות יין איכותי. היקב נוסד על ידי חיה וזאב סמילנסקי בשנת 1990 כאחד מחלוצי יקבי הבוטיק בארץ, והחל כיקב לתצרוכת ביתית. את המשק במושב קנינו עם חלקת אדמה לא מעובדת. המיקום שלנו אינו מקובל כבעל פוטנציאל לגידול ענבים משובחים: הקרקע היא חולית-כורכרית, הגובה הוא רק כ-50 מטר, והקירבה לים מבטיחה קייצים לחים וחמים. עד כדי כך, שכאשר המושב עלה על הקרקע בשנות ה- 50 הוכרז המשק הזה כ"לא ראוי לעיבוד" וניתנה לו אדמה חליפית לנטיעת פרדס אשכוליות. אנו מוכיחים כאן שאפשר גם כאן לעשות יין מעולה – על ידי התאמה פרטנית של הגפנים, הכנות, ההשקיה, הדישון, ההדליה, הגיזום וכמובן הבציר. את הגפנים כאן אי אפשר לגדל כמו ברמת הגולן או בהרי ירושלים, שלא להזכיר את בורדו ובורגונדי. 
אנו מאמינים שעיקר איכות היין נקבעת בכרם; ברגע ניתוק האשכול מהזמורה מתחיל תהליך אחר – תהליך הכנת היין. לפיכך, את היין אנו מכינים באופן הפשוט ביותר – בהתערבות מזערית בטבע. מה שהפרי יכול לתת – משתדלים לקחת, ומה שאין בפרי איש לא יכול להוסיף. הכרמים והיקב מספקים כמות קטנה של יין ומי שמכיר יודע להעריך את יינות מישר.  
יקב מישר אינו יקב המיועד לביקורי קבוצות תיירים, אין בו מרכז מבקרים מצוחצח וגם לא חנות מכירה. זהו יקב קטן לעשיית יין איכותי לטובת אוהבי היין. כל התהליכים של עשיית היין נעשים על ידי בני המשפחה. החל בגיזום, השקייה, דישון והדלייה, המשך בבציר, סחיטה והתססה, וכלה ביישון, בִּיקבוּק, ואפילו עיצוב הבקבוק והתווית. יינות מישר נעשים אך ורק מענבי מישר, הגדלים בחלקה שמאחורי היקב.

הכרם

הכרם שוכן בגובה 58 מטר מעל לפני הים של אשדוד, על אדמה שרובה חול וכורכר. הכַּנָה המיוחדת שבה משתמשים כאן נקראת סולטקריק, והיא יפה לקרקעות חוליות. את הכרם לא משקים, לא מאכזריות חלילה – אלא פשוט, הוא לא זקוק לכך, אולי שוב בגלל הקרקע החולית שמסייעת לו לשלוח את שורשיו עמוק באדמה, יש אומרים אף חמישה אפילו עשרה מטר לעומק. הכרם נטוע בצמוד ליקב בחצרם האחורית של בית המשפחה. כיום נטועים במקום כ-12 דונם של ענבי קברנה סוביניון, מרלו, שירז, מורבידרה ומוסקט אלכסנדרוני. במרכז הכרם על עמודים גבוהים, מתנוססת סוכת השומר אותה העניקה חיה לבעלה ביום הולדתו.

 

בסוכה מבלים בני המשפחה לילות לא מועטים בתקופת הקיץ החמה בהגינם על הכרם מפני נזקיהם של חזירי הבר הפולשים בלילות, חופרים בורות, אוכלים ענבים ושורשים ומשחיתים את הפרי המשובח

על הייננים

בחלוקת העבודה במשפחה זאב דואג לחלקים הטכניים של העבודה – מדידות, בקרת איכות, מעבדה, וטיפול בכרם. חיה דואגת לעיצוב ושכולם יהיו מרוצים. שאולי אחראי על האקולוגיה והשיווק בארץ ועופר הוא נציג היקב בעולם הגדול. את הגיזום עושים כולם ביחד (במהלך פברואר). זוהי עבודה הדורשת מיומנות גבוהה. את הבציר מבצעים המשפחה יחד עם המוני חברים וידידים הבאים לקרנבל של עבודה בכרם וביקב מלווה בסביאה וזלילה בצל הפיקוסים הענקיים. חיה מתייחסת לכרם כאל ילד נוסף ומדברת על הקשר עם הכרם כעל קשר ייחודי ואוהב. "הכרם יפה כל הזמן, בקיץ, בחורף ובאביב, בליבלוב ובשלכת". כל בוקר מתחיל בביקור בכרם. לבדוק מה שלומו, מה קרה בלילה, איזה חיות ביקרו בו.

כשרות

היין שלנו לא כשר. אנחנו שייכים למיעוט הולך ונעלם של יקבים שסירבו להכנע לתכתיבי הכשרות של מנגנוני המדינה. בעל יקב המעוניין בחותמת כשרות חייב לקחת משגיח – יהודי "כשר" – שיחצוץ בינו לבין חביות היין. למשל, אם נרצה לטעום יין מחבית מסויימת, נצטרך לבקש מהמשגיח לקחת עבורנו דגימה, פן ניגע בחבית ונטמא אותה בגופנו הלא טהור. איננו יכולים לקבל גישה זו. יין נועד לקרב לבבות ולא להרחיק אותם. יין מישר המעולה מברך את כל בני האדם ומזמין אותם לבוא לשתות אתנו ביחד, ללא הבדל דת, מין, או מוצא.

טיפת יין אישית

תפיסת העולם שלנו היא לעשות יין אזורי-מקומי, עם הרבה שייכות למקום. חלקת האדמה והאקלים הם דבר נתון ומכאן ממשיכים עם הרבה תשומת לב לעשיית יין מאופיין מקום. כפי שהיא עושה יין במקום חריג, ולמרות הרמת הגבה, כך מתייחסת חיה גם לנושאים אחרים בתחום. לדוגמה, לא ברור לה למה אין יותר נשים בעולם היין, וכחלק מחזונה היא עורכת קורסי יין לנשים. למרות שאזור גדרה ודרום השפלה אינו מקובל כאזור טוב במיוחד ליין, במיקרו אקלים מתאים, בקרקע מתאימה, ובכנות מתאימות, מגדלים כאן ענבי יין אדומים המפיקים יין בעל טעם וניחוח משובחים ומיוחדים- למרות כל התיאוריות. היינות שהוכנו עד היום ביקב מישר מראים שאמנם יש עתיד ליין באזור.

בציר

נוהג של שנים הוא כי הבציר (אמצע אוגוסט עד תחילת ספטמבר) נעשה על ידי המשפחה, חברים וקהל חובבים. בוצרים מזריחת החמה ועד השעה 09:00 בבוקר, ואחר כך ממשיכים לחגוג עד הלילה. שותים תירוש טרי, יין איכותי משנים קודמות ומבלים בצוותא. ומי שמעוניין מוזמן להצטרף. 
פעם או פעמיים בשנה עורכים כאן יום פתוח, שבו ניתן לטעום את יינות היקב ולקנות יין במחירים מיוחדים. היקב פתוח לאוהבי יין בתאום מראש. 
ביקב מישר נערכים אירועים שונים - קורסי בישול ויין, ואירוח של אירועים מיוחדים.

bottom of page